Vestav stavby, fasdy, sdrokartony, stechy, monte
Fasádní systémy Tisk E-mail

Proč zateplovat?

Ceny energií neustále rostou, proto neustále více nabývají na významu otázky: Jak snížit spotřebu energie? Lze dosáhnout úspor? A jelikož převážnou většinu energie spotřebujeme na vytápění, je rozumné hledat řešení právě v této oblasti. U velkého množství domů (ať už rodinných, či panelových) dochází k výrazným únikům tepla z důvodu jejich nedostatečné tepelné izolace. Chybějící, nebo nedostatečná tepelná izolace s sebou přitom nese nejen velké tepelné ztráty a stále vyšší náklady na vytápění, ale i možnost poškození zdiva promrzáním.

Proto již v přípravné fázi novostavby nebo renovace domu je třeba se zabývat tepelně izolačními vlastnostmi objektu a pomocí zateplovacího systému zhotovit nový plášť objektu, tzn. novou fasádu.

O fasádě obecně

Fasáda bývá první věc, kterou posuzujeme při pohledu na dům. Hezká fasáda je vizitkou domu. Správně provedená fasáda chrání objekt před povětrnostními vlivy a tepelně izoluje stavbu, čímž šetří náklady na vytápění. Fasáda má i protihlukové vlastnosti. V neposlední řadě má fasáda i výrazný estetický dopad. Kvalitní fasáda vám zajistí dlouhou životnost celé budovy. Podle fasády často poznáte, jak je dům udržovaný a co ukrývá uvnitř. Fasáda je spolu se střechou nejdůležitější součástí stavby a současně je i vizitkou domu a jeho obyvatel.

Druhy fasád

Provětrávané fasády jsou jednou z možností vnějšího zateplení budov. Jsou vhodné mimo jiné pro dodatečné zateplení malých rodinných domků a chat svépomocí. U této fasády se mezi tepelnou izolací a obkladem nechává provětrávací mezera, která zajišťuje odvádění případné vlhkosti z izolace.

Kontaktní fasády jsou elegantním způsobem vnějšího zateplení domů. Umožňují zachování původního rázu fasády - povrch systému tvoří omítka. Jejich výhodou je celistvé zateplení celé fasády bez jakýchkoli tepelných mostů. Tepelná izolace je u této fasády přímo spojena s původním zdivem a omítkovou vrstvou.

Zateplovací fasádní systémy

Zateplovací systém neznamená jen zateplení fasády. Je třeba zkontrolovat, případně vyměnit, okna či dveře a v neposlední řadě se zaměřit i na kvalitní zateplení střešního pláště. Zateplovací fasádní systém by měl být proveden vždy z komponentů certifikovaných v rámci jednoho zateplovacího systému.

Vnější zateplovací systémy jsou nejčastějším způsobem tepelné izolace objektů. Obrovskou výhodou vnějších zateplovacích systémů je celistvost izolační vrstvy. Proto se zateplení zvenčí provádí buď formou provětrávaných zateplovacích systémů, nebo se používají takzvané kontaktní zateplovací systémy.

Firma VESTAV group s.r.o. provádí zateplení rodinných a bytových domů pomocí kontaktních zateplovacích systémů KNAUF, Rigips, Weber, Baumit a SIG. U provětrávaných fasád je specialistou na dodávku fasád, které jsou tvořený roštem a povrchovou část tvoří lamely, vyrobené z TiZn plechu.

Tento typ fasády byl použit při budování letištního terminálu Brno.